ÇANAKKALE YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER 27NİS
ÇANAKKALE YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER

YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER

 

Yangın söndürme cihazları kullanım alanlarına göre çeşitli söndürme maddeleri yardımıyla kullanılmaktadır. Bu maddeler; Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler, köpüklü yangın söndürücüler, co2 karbondioksitli yangın söndürücüler gazlı yangın söndürücüler olarak sınıflara ayrılmaktadırlar.

 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler

 

Söndürme maddesinin yangına müdahale etme yöntemiyle doğru orantılı olarak tüm yangınlarda kullanılabilmektedirler. Tozlu yangın söndürücüler Boğma engelleme yöntemiyle yangının söndürülmesini sağlamaktadırlar. A sınıfı yangınlar, B sınıfı yangınlar, C sınıfı yangınlar, D sınıfı yangınlar olmak üzere tüm yangın sınıflarının söndürülmesinde etkili olarak kullanılmaktadırlar. Tozlu yangın söndürücüler 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, 6kg, 9kg, 12kg, 25kg, 50kg, 100kg, 150kg olarak manuel söndürücüler olarak kullanılmasıyla birlikte otomatik söndürme sistemlerin dede kullanılabilmektedirler.

 

Köpüklü Yangın Söndürücüler

 

Söndürme maddesinin yangına müdahale etme yöntemi ve içindeki kullanılan su bazlı karışımında etkisiyle tüm yangınlarda ilk müdahale ekipmanı olarak kullanılamazlar. ELEKTRİK YANGINLARI’nda elektrik akımı kesilmeden önce kesinlikle kullanılamazlar. En etkin kullanıldığı yangın türü B sınıfı yangınlar olarak bilinmektedir. Bu sebepten dolayı genellikle depoların ve tekstil atölyelerinde tercih edilen bi yangın söndürücüdür. Köpüklü yangın söndürücüler 1kg, 2kg, 3kg, 4kg, 6kg, 12kg, 25kg, 50kg, 100kg, 150kg manuel yangın söndürücüler olarak kullanılmasıyla birlikte otomatik yangın söndürme sistemlerin dede kullanılabilmektedirler.

 

CO2 Karbondioksitli Yangın Söndürücüler

 

İçindeki yangın söndürme maddesinin yangına müdahale etme yöntemi direkt olarak yanan bölgeyi soğutarak ısı ve oksijenin azalmasıyla yangını söndürmesi olarak bilinmektedir. Co2 yangın söndürücüler tüm yangınlarda etkin olarak kullanılabilmektedirler. Aynı zamanda elektrik yangınlarında ve elektronik malzeme bulunan ortamlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Yangın söndürme işleminden sonra herhangi bir kalıntı bırakmaması ve dolum maliyetinin ucuz olması tercih sebeplerinden biridir. Co2 yangın söndürücüler 2 kg, 5 kg, 10 kg, 20 kg olarak manuel olarak kullanılabilmesiyle birlikte otomatik yangın söndürme sistemlerin dede kullanılabilmektedirler.

 

Gazlı Yangın Söndürücüler

 

Söndürme maddesinin etkisiyle ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yanma olayının oluşumunu engelleyerek söndürme işlemini gerçekleştiren YANGIN SÖNDÜRÜCÜLERDİR.  Genellikle otomatik yangın söndürme sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Tüm yangın sınıflarına ait yangınların söndürülmesinde kullanılabilmektedirler. Gazlı yangın söndürücüler 20 kg , 40 kg , 80 kg, 120 kg, 160 kg, 225 kg, 300 kg kapasitede olacak şekilde her yere uygun olarak kullanılmaktadırlar.

 

Yangın söndürücüler kullanımından sonra tekrar kullanılabilmek üzere tasarlanarak yapılmıştır. Bu nedenle yangın söndürücüleri alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biride yangın söndürücünün tekrar kullanılabilmesidir. Yangın felaketinden sonra şirketlerin veya firmaların gördüğü zararların arasına bide yeni yangın söndürme cihazları alması gibi durumlar eklenmemesi amacıyla bu konuda hassas davranıp belgeli firmalardan alışveriş yapmaları gerekmektedir. Ülkemizde yangın söndürücülerin dolum ve satışını denetleyen kurum Türk standartları enstitüsü (TSE) dür. ARDAN YANGIN olarak tüm yangın söndürme cihazları ve yangın söndürme sistemleri konularındaki her ihtiyacınız ile yakından ilgilenerek zarar görme olasılığınızı en aza indirerek size hizmet vermekteyiz. Yangın söndürücü cihazların tedarik edilmesi kadar kullanımı konusunda hassas bir konu olduğundan dolayı işinde profesyonelleşmiş kişiler tarafından verilecek eğitimleri alarak yangın söndürücü cihazları kullanma konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Hangi yangın söndürücü ne tür yangınlarda kullanılır, yangına nasıl müdahale etmeliyiz bu bilgilere sahip olmamızda gerekmektedir.

ÇANAKKALE YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER Yangın söndürme cihazları kullanım alanlarına göre çeşitli söndürme maddeleri yardımıyla kullanılmaktadır. Bu maddeler; Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler, köpüklü yangın söndürücüler, co2 karbondioksitli yangın söndürücüler gazlı yangın söndürücüler olarak sınıflara ayrılmaktadırlar.

Doğru Yerdesiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.